piątek, 20 grudnia 2013

Piernik staropolski

Piernik... Tak jadłam, ale tylko że sklepu.
W tym roku, postanowiłam jednak sama go upiec. Czy będzie pyszny? Poczekamy, spróbujemy i ocenimy. 
Szukałam przepisów w internecie. Jak zwykle jest tego dużo, ale najbardziej spodobał mi się z "Moje Wypieki".
To jedna z moich ulubionych stron. Jeszcze się do tej pory na niej nie zawiodłam.
Myślę, że i tym razem to będzie strzał w dziesiątkę. Za kilka tygodni degustacja.

SKŁADNIKI: (czas przygotowania: kilka tygodni wcześniej należy przygotować ciasto)

  • 500 g miodu naturalnego np. akacjowego 
  • 1,5 szklanki cukru 
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki mleka 
  • 1/2 łyżeczki soli 
  • 2 torebki przyprawy korzennej do piernika (40 g w torebce)

Ja zrobiłam własną przyprawę, ponieważ w Hiszpanii nie mogłam jej nigdzie dostać (2 łyżeczki cynamonu, kilka ziaren pieprzu, kilka goździków, 4 gwiazdki anyżu, kilka ziaren ziela angielskiego, 1/2 orzecha gałki muszkatołowej, łyżeczka utartego imbiru (miałam prawdziwy). Wszystkie suche składniki rozdrobniłam w moździerzu, dodając na koniec starty imbir. Powinnam dodać jeszcze kardamon, ale nie miałam go w zasięgu ręki. Czy to błąd?

Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wystudzić.


Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego naczynia. Przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce (np. do lodówki, na balkon) na 5 - 6 tygodni.

Piec na 5 - 7 dni przed świętami.

Pieczenie:
Ciasto podzielić na 3 części, rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Piec w dużej blaszce w temperaturze około 170ºC przez 15 - 20 minut. Piernik mocno rośnie. Wystudzić.

Wystudzone blaty piernikowe przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami), przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć; odstawić do 'skruszenia' na 3 - 4 dni.


Piernik polać czekoladą lub lukrem. Długo zachowuje świeżość, wystarczy go zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę, by nie wysychał.

Uwaga: Wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba jednak lekko podsypywać mąką).

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz