Przepis na ketchup domowy jest u nas od kilkunastu lat. Mama robi go co roku, a teraz ten smaczny sos robię i ja. Ketchup jest wyborny, bardzo aromatyczny i lekko pikantny. Sekretem znakomitego smaku są dobrze dojrzałe pomidorów oraz długi czas gotowania na małym ogniu. U mnie trwa to nawet trzy dni. Każdego dnia całość gara doprowadzam do wrzenia, gotuję zawartość przez 30-40 minut. Powtarzamy tą czynność 3 razy przez kolejne 3 dni. Gdy odparuje nadmiar wody, przelewam gorący ketchup do słoików lub butelek, wlewam na wierzch trochę oleju, zakręcam i wkładam gorące pod koc. Potem do spiżarni, a z niej na stół.
W tym przepisie oprócz pomidorów używa się również jabłek.
Dodatek jabłek oraz cebuli wzbogaca smak i naturalnie zagęszcza ketchup.
SKŁADNIKI: czas przygotowania od 5 godzin do trzech dni
- 4 kg dojrzałych pomidorów
- 1 kg cebuli
- 1 kg jabłek
- 1-2 papryczki chilli( można dodać także kilka strąków czerwonej papryki)
- 6 ząbków czosnku
- 1/3 szklanki oleju
- przyprawy: liść laurowy, papryka słodka, pieprz, sól, cayenne, cukier, ziele angielskie, goździki, gałka muszkatołowa, kwasek cytrynowy
- Kila łyżek oleju do słoiczków
WYKONANIE:
Pomidory umyć, pokroić w ćwiartki i wrzucić do dużego i wysokiego gara. Jabłka i cebulę obrać, pokroić w ćwiartki, dodać do pomidorów. Wrzucić ząbki czosnku, papryczkę chilli,liście laurowe, ziele angielskie i goździki.Wszystko razem rozgotować. Rozgotowane warzywa rozdrobnić blenderem i przetrzeć przez sito. Dzięki temu ketchup będzie gładki i aksamitny (bez pestek i skórek). Nie będzie nam się też tak przypalać podczas procesu gotowania/smażenia. Do przetartych pomidorów wlać olej, wsypać łyżkę soli. Gotować na małym ogniu przez ok 30-40 minut, od czasu do czasu zamieszać drewnianą łyżką. Zostawić aż przestygnie i ponownie doprowadzić do wrzenia i gotować kolejne 30 minut. Powtórzyć czynność przez kolejne dwa dni.
Gdy ketchup odparuje i będzie już wystarczająco gęsty, doprawić całość pozostałymi przyprawami (cukrem, gałka, słodką papryką, kwaskiem i solą).
Gorący ponalewać do wyparzonych i suchych słoiczków, na wierzch ketchupu wlać po łyżeczce oleju i dokładnie zakręcić słoiki. Schować pod koc, do pasteryzacji. Pokrywki nie powinny być wypukłe. Zimny przechowywać w spiżarni.
Uwaga! Jeśli dysponujemy czasem, ketchup można zrobić i w kilka godzin. Ważne jest, żeby odparował nadmiar wody z pomidorów i ketchup nabrał mocy i aromatu przypraw. U nas w domu, zawsze było dużo obowiązków i często z braku czasu, niektóre przetwory robiło się etapami (ketchup, dżem).
Piękna barwa aż się odechciewa sklepowych :) skorzystam z porad :)
OdpowiedzUsuńDziękuję. To zasługa dojrzałych pomidorów, Papryczki chilli, kwasku i wyczucie czasu gotowania. Im dłużej gotujemy tym bardziej brązowy ketchup, Pozdrawiam:) ps. Do pomidorów można dodać również strąki czerwonej papryki. Wszystko razem gotujemy i potem rozdrabniamy blenderem.
UsuńPiękna barwa aż się odechciewa sklepowych :) skorzystam z porad :)
OdpowiedzUsuń