Uwielbiam ciasto francuskie i wszystkie wypieki z jego udziałem. Najczęściej robię je osobiście, a to jest chyba moja jego najlepsza wersja. Wykonanie ciasta nie należy do trudnych tylko czasochłonnych, żeby je poprawnie przygotować, musimy uzbroić się w cierpliwość.
Nie możemy pominąć ani przyspieszać żadnego etapu.
Do ciasta dodałam dwa rodzaje tłuszczu
: masło i smalec w proporcji 1:1. Wcześniej używałam tylko masła, ale to właśnie ciasto listkowe z dodatkiem smalcu uważam za najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Ciasto bardzo ładnie rośnie i równomiernie się rozwarstwia. Doskonale nadaje się do przygotowania dań wytrawnych jak i słodkich deserów.
: masło i smalec w proporcji 1:1. Wcześniej używałam tylko masła, ale to właśnie ciasto listkowe z dodatkiem smalcu uważam za najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Ciasto bardzo ładnie rośnie i równomiernie się rozwarstwia. Doskonale nadaje się do przygotowania dań wytrawnych jak i słodkich deserów.
SKŁADNIKI: 1 kg ciasta; czas przygotowania 5 godzin
Część I
Część llCzęść I
WYKONANIE:
Etap I
Do miski wsypać mąkę, sól wlać olej i wodę. Wszystko wyrobić ręcznie do otrzymania jednolitego ciasta. Następnie ciasto należy wyłożyć na stolicę posypaną mąką i wyrabiać ugniatając jeszcze przez co najmniej 15 minut. Ciasto musi być gładkie, jednolite i elastycznie. Jeśli urwiemy mały kawałek ciasta i rozciągnąć je w dłoniach ciasto nam się nie rwie i nie dziurawi, ciasto jest wyrobione poprawnie. Jeśli jednak robią nam się w nim dziury, należy jeszcze trochę ten etap wydłużyć.
Przygotowane ciasto kluskowe włożyć do foliowego woreczka i odłożyć w chłodne miejsce na 30 minut, żeby "odpoczęło" i straciło swoją sprężystość.
Etap II
Masło, smalec i mąkę dokładnie wymieszać łyżką na jednolitą pastę.
Etap III
Schłodzone ciasto rozwałkować na duży prostokąt. Posmarować jego środkową część przygotowanym tłuszczem do samych brzegów. Na tłuszcz założyć wolne boki ciasta, tworząc długi i wąski prostokąt. Całość przykryć folią i wstawić na 30 minut do lodówki.
Etap IV
Schłodzone ciasto ostrożnie rozwałkować na posypanej mąką stolnicy (od dołu do góry) na długi prostokąt. Ciasto należy złożyć, zakładając jedną trzecią część ciast do środka i przykrywając drugim brzegiem (składanie pojedyncze), przykryć folią i wstawić do lodówki na 60 minut.
Po godzinie ciasto układamy na posypanej mąką stolnicy i ponownie delikatnie wałkujemy. Tym razem ciasto należy złożyć podwójnie. Dwa brzegi zakładamy do środka ciasta i tak powstałą "książkę" zamykamy. Ciasto przykrywamy folią i wstawiamy na 60 minut do lodówki.
Po godzinie, ciasto ponownie wałkujemy na prostokąt, pojedynczo składamy i wstawiamy na 60 minut do lodówki.
Po godzinie, czeka nas już ostatnie wałkowanie i podwójne składanie ciasta. Ciasto wstawiamy na kolejne 60 minut do lodówki.
Aby pamiętać ile razy ciasto było składane, można w cieście zrobić wgłębienie palcem. Jedno dla składania pojedynczego i dwa dla podwójnego.
Po ostatniej godzinie chłodzenia, ciasto można już wykorzystać do konkretnego przepisu.
Ciasto francuskie pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200-220'C.
Najlepiej piec je na pergaminie.
Jeśli wyłożymy blachę papierem, rozłożymy rozwałkowane ciasto, przykryjemy pergaminem i równomiernie obciążymy drugą blachą, powstanie ciasto tysiąc listków (jest bardziej zwarte i kruche).
Ciasto francuskie należy zawsze kroić ostrym nożem lub wykrawać ostrymi foremkami, dzięki temu ciasto równo rośnie i nie sklejają nam się jego brzegi.
Jeśli zostaną nam resztki ciasta francuskiego, nie należy ich zagniatać, a złożyć jedno na drugie, lekko uformować i rozwałkować.
Ciasto francuskie nie zawiera cukru , dlatego świetnie się nadaje do wypieków wytrawnych jak i słodkich.
Życzę smacznych i udanych wypieków :)
Bardzo pracochłonne. Chyba opłaca się robić wielkie porcje do zamrożenia, bo wygląda na to, że ilość pracy nie zwiększa się wraz z ilością ciasta.
OdpowiedzUsuńGdyby nie ta potrzeba chłodzenia ciasta po każdym wałkowaniu i składaniu, można by mieć ciasto francuskie w godzinę. No cóż, żeby otrzymać dobre ciasto listkowe musimy się jednak uzbroić w cierpliwość. Mnożenie to dobre rozwiązanie tego problemu. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńDzięki Tobie chyba wreszcie spróbuje je zrobić. Mam nadzieję, że wyjdzie mi równie idealne. :)
OdpowiedzUsuńMoże odwiedzisz i mój blog? Zapraszam. :) http://wytrawnaslodycz.blogspot.com/
Kiedyś robiłam i nie wiem skąd miałam tą cierpliwość. Może znowu powinnam spróbować..?
OdpowiedzUsuńa czy nie potrzeba do ciasta odrobiny octu? Moja mam robiła takie ciastka warstwowe ...i pamietam,ze była tam porcja octu...
OdpowiedzUsuńWitam. Do tego ciasta nie musimy dodawać ani octu ani soku z cytryny. Czasami robię ciasto francuskie ekspresow, do tego ciasta zgadza się, dodaję sok z cytryny.
UsuńNp Napoleonka-ciasto z budyniem
Usuń